Saul Steinberg: Inspiráció |
Lassan egy éve, hogy utoljára írtam bejegyzést. Elsodort az elmúlt egy év, kicsit talán bele is fáradtam a pörgésbe és tavaly ősztől ismét két munkahelyem lett és mellette igyekeztem a szabadidőmben feltöltődni, hogy legyen miből adnom és lelkesíteni tudjak.
Lelkesedés. Ezen a nyáron sokat gondolkoztam azon, hogy az életkedv, életerő vagy életbátorság honnan is ered. Velünk született vagy tanuljuk szüleinktől vagy a környezetünk hatására indulunk el egy-egy terület felé, legyen az sport, tudomány, szabadidő, bármifajta élmény.
Amikor lelkes az ember eszébe sem jut erről gondolkodni, mert viszi a lendület és magával ragadja a környezetét is, amikor viszont nincs motiváció, nem inspirál semmi és senki akkor - ez most velem megtörtént - úgy érzi az ember nincs kapcsolódása a világhoz, önmagához. Ennek az elmélkedő időszaknak a kutakodásait szeretném Veletek megosztani.
A vakáció egyik tartalmas olvasmánya volt számomra Selye János Álomtól a felfedezésig - egy tudós vallomásai című könyve. Selye János a stresszelmélet megalkotója. „A stressz az élet sava-borsa." - mondja Selye professzor. Enélkül nem tudnánk élni, csak vegetálnánk. Nos, a lelkesedés egy pozitív stressz, izgalmi állapot, felfokozottság, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy valami újat, eredetit alkothassunk meg. Ha ez az érzés árasztja el az embert, akkor belekerül egy áramlatba (flow), mely kiszakítja térből - időből és teljes önfeledt örömérzet árad szét benne, miközben tevékenykedik.
Selye János, így írja le a lelkesedés fogalmát:
„A lelkesedés annyi, mint érdeklődés, buzgalom, odaadás vagy szenvedély; erős izgalmi érzés valamilyen ügy érdekében, és nemcsak heves vágyat ébreszt bennünk, hogy bizonyos célokat elérjünk, hanem erőt és kitartást is ad, hogy legyőzzük az akadályokat. A tudományos mentalitás fő alkotóeleme: lelkesedés a haladásért és állandó elégedetlenség a dolgok mindenkori állapotával. (...)
A kitartás az a képesség, hogy az ember folyamatosan, rendületlenül csinálja, amit megkezdett. Makacs célratörés kell hozzá konokság nélkül; ellenállóképesség a kudarccal, az elernyedéssel, sőt még a sikerrel szemben is; egészséges optimizmusból, bátorságból és hitből merített erő."
A lelkesedés ragadós, ezért fontos, hogy a pedagógus szeresse a munkáját, hogy ő maga lelkes és elkötelezett legyen, hogy mindenkiben meglássa a bajnokot, ahogy azt Rita Pierson is elmondja előadásában, miközben az ember úgy érzi, hogy de jó lenne ezzel az emberrel együtt dolgozni, mert árad belőle az energia.
Mára ennyi! Hamarosan folytatom!
Szuper jó napot Nektek! Alkossatok!