...neked is ott van a fejed felett a kérdőjeled...Hiperkarma

2011. február 10., csütörtök

Krízisben rejlő esélyek

Az életminőségünket nagyban meghatározza, mely korban születünk, mely országban élünk, mi mozgatja az adott kor emberét és mi magunk, miként tudjuk hasznunkra fordítani a körülményeket.
Azaz a Lét határozza meg a Tudatot vagy inkább a Tudat határozza meg a Létet?!
Isten ments, hogy filozofálni kezdjek, mégis el kell gondolkodnom nap mint nap, hogy mi is a boldogság titka, miféle gondolkodásmód, gazdasági lehetőség, háttér szükségeltetik, ahhoz, hogy az ember megtalálja az egyensúlyát és ezt visszatükrözze mindenben, amibe belekezd.
Mindenhonnan az halljuk, hogy válság van. A gazdaságban, a társadalomban, a családokban, a kapcsolatokban, a természeti környezetünkben.
A baráti beszélgetések nagy része arról szól: Hogyan tovább? Mit csináljunk? Hova menjünk? Miből lesz pénzünk?...És közben valami furcsa tehetetlenség járja át az embereket. Ezt azért nem, azt azért nem, menni kéne, de maradni szeretnék, együtt jobb lenne, mégis inkább külön csináljuk, ha csinálunk is bármit. Nagy lelkesedések és szorongó reggelek, aztán esték. Nagy ötletek, melyek szalmalángként tovarebbennek. Mintha nem hinnénk igazából, hogy valóra váltható a vágy, az álom...Ha figyelnénk a jelekre, ha bíznánk az ötleteinkben, ha hinnénk, hogy bármi lehet, akkor …igen.
A krízis az egyik leghasznosabb konfliktusszituáció, a legnagyobb lehetőség arra, hogy változtassunk, hogy esélyünk legyen másként dönteni. Azt szokták mondani krízisben mutatkozik meg, ki milyen érzelmi munícióval van ellátva. Összetörik, elgyengül vagy épp józan lesz, határozott és kreatív. A huszonegyedik század emberének, aki mondjuk Európában született, igazán nagy krízisekkel eddig nem kellett szembe néznie, láthatott tévében katasztrófákat, polgárháborúkat, éhezést, de ezek mind távol estek tőle és ha el is gondolkodott rajta, az nem volt több pár percnél.
Az európai embernek vagy szűkítsük a magyar emberre, a krízis a lelkében bontakozott ki. Mintha sok-sok évtizeden keresztül elfojtott lehetőségek szeretnének kibontakozni és újra és újra valami akadályba ütközne, a saját fejében lévő akadályba, ami már össztársadalmi szintű akadállyá vált. Mindenki valami nagyot szeretne tenni és ebben az önmegvalósításban a legnagyobb hátráltató tényezőt nem veszi észre, ami önnön maga.
„Egyedül nem megy…” szól a dal és mi mégis élharcosok kívánunk lenni mindenben és persze nem megy.
Együttműködés, összefogás, kölcsönösség. A társadalmi tőke nagyon komoly gazdasági erőforrássá tud válni.
Az elmúlt két évben kétszer volt erőteljes „a-ha” élményem, az egyik a Tehetségért konferencián 2009-ben (és Oktatásért Konferencián 2010-ben) Dr. Csermely Péter és a Párbeszédek Házában Dr. Kopp Mária előadása közben. Katartikus volt és annyira hatásuk alá kerültem, hogy végre magamban is kézzel foghatóvá vált, hogy mi az én feladatom mint pedagógus és mint szociális szakember. Az érzelmi nevelésen keresztül egy együttműködő, alkotó, motivált társadalom alapjait letenni, a gyerekeket érzelmi munícióval ellátni, segíteni a világban és önmagukban való eligazodásban, mely által jól működő közösségek jöhetnek létre.
Befejezésül két írást ajánlok:


És Dr. Kopp Máriával készült interjút:


Jó olvasást és hitet a cselekvéshez és bizalmat a megvalósulásához!

Nincsenek megjegyzések: